
Оптимален избор на енергийни решения за България:
18.01.2025
Високоволтови, натриево-цинкови хибридни батерии
27.01.2025ФОТОВОЛТАИЧНИ ТЕНДЕНЦИИ – ГЛОБАЛЕН РАСТЕЖ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА
Докладът IEA-PVPS 2024 отразява промените и тенденциите в развитието на фотоволтаиците (PV) по света. Той подчертава тяхната ключова роля в енергийните системи и способността им да отговарят на глобалните нужди
12 ноември 2024 г IEA-PVPS

фотоволтаични тенденции, инсталации
Еволюция на глобалните фотоволтаични инсталации
Изображение: IEA-PVPS
Глобалната фотоволтаична индустрия се разрасна значително през 2023 г. Това се случва с безпрецедентни обеми на инсталации, докладвани през цялата година и още повече прогнозирани за 2024 г.
Безпрецедентни фотоволтаични инсталации и доминиращия пазар на Китай
Китай оглавява тази експанзия, инсталирайки удивително количество фотоволтаични мощности, за да абсорбира производствения си излишък. Китайските инсталации съставляват над 60% от глобалното разгръщане на PV системите. Това се дължи на агресивни инвестиции във възобновяема енергия и голям производствен капацитет.
Други региони, като ЕС и САЩ, също растат, но в по-малки мащаби. Това подчертава концентрацията на фотоволтаично производство на електроенергия в рамките на китайския пазар. Страни като Германия, Испания и Холандия правят забележим напредък, но все още не могат да се доближават до мащаба на Китай. Тези регионални вариации отразяват разликите в политическата подкрепа, пазарното търсене и логистичните предизвикателства, пред които е изправен всеки регион при мащабирането на фотоволтаичните инсталации.
Несъответствия в глобалните PV показатели и оценка на капацитета
Особено предизвикателство, подчертано в доклада, е липсата на унифициран подход за измерване на фотоволтаичния капацитет в световен мащаб. Различните стандарти и методологии, особено в коефициентите на преобразуване AC/DC, водят до несъответствия в оценките в различните региони.
И в някои случаи това несъответствие може да бъде достатъчно голямо, за да причини сериозни неясноти в измерването. В Китай, например, обемът на капацитета, произтичащ от несигурността на централизираното AC/DC преобразуване, е почти еквивалентен на общите инсталации в целия ЕС и по-голям от този в САЩ. Това несъответствие подчертава необходимостта от подобрена стандартизация в практиките за отчитане на фотоволтаиците (PV), така че да могат да се осигурят точни глобални сравнения и пазарни прогнози.
Свръхкапацитет и спад на цените: справяне с нестабилността на пазара
Експлозивният растеж в производството на PV също така създаде свръхкапацитет. Tова доведе до значителен спад в цените на фотоволтаиците, тенденция, която се запази през 2024 г. Въпреки че този свръхкапацитет облагодетелства потребителите, като направи фотоволтаичните системи по-достъпни, той също така създаде финансово напрежение върху производителите на фотоволтаици.
Свръхкапацитетът на Китай засили конкуренцията, особено в ЕС. Там цените паднаха рязко поради излишъка от китайски продукти, насочени към европейския пазар след задоволяване на вътрешното търсене. САЩ и Индия донякъде защитиха пазарите си от това въздействие поради защитни мерки, подчертавайки различията в отвореността и конкурентоспособността на фотоволтаичния пазар.
Китайските продукти засилиха конкуренцията в ЕС, докато САЩ и Индия прилагат защитни мерки. По-старите производствени линии стават все по-малко конкурентоспособни в сегашния пазарен пейзаж. Много производители избират да поставят на пауза или да затворят, намалявайки оперативните разходи в отговор на ниските маржове на печалба. Тази консолидация отразява една съзряваща индустрия, в която само най-ефективните производствени линии остават оперативни. По този начин компаниите са тласнати към технологични иновации и ефективност на разходите.
Разпределен PV растеж и подобрена ефективност на мрежата
Докладът показва, че повече от 40% от фотоволтаичните инсталации са разпределени системи. Това минимизира загубата на енергия в сравнение с централизираните източници на енергия. Разпределеният характер на PV им позволява да обслужват ефективно местните общности, намалявайки загубите при пренос и разпределение в електрическите мрежи.
Поради тази причина се предвижда PV да представляват 8,3% от световното потребление през 2024 г., в сравнение с 5,4% от общото производство през 2023 г.. Така се подчертава ефективността на PV при доставяне на електроенергия до потребителите с минимални загуби. Тази разпределена настройка означава, че PV са в отлична позиция да отговорят на нарастващите глобални енергийни нужди с по-голяма ефективност.
Нарастващото проникване на PV и преминаването от маргинална към базова мощност
Все по-голям брой страни достигат високи нива на навлизане на фотоволтаични системи. Приблизително 20 държави имат по-високи нива на навлизане на фотоволтаични системи от над 10%. Тази промяна показва прогресията на PV от допълнителен източник на захранване, използван предимно за пиково търсене, към надежден източник на базово захранване.
Последствията от тази промяна са съществени: PV вече не са просто средство за компенсиране на пиковите нужди от електроенергия, но вече изместват традиционните методи за генериране на базово натоварване.
Въздействие върху околната среда и избягване на CO₂
Отразявайки променящата се роля на PV в електрическите мрежи, методологията на доклада за изчисляване на избегнатите емисии на CO₂ се е развила. Докато през последните години се смяташе, че PV компенсират пиковата мощност, сега все повече се разглеждат като заместител на базовата мощност. Тази корекция в методологията отразява по-голямото въздействие на PV в страни с високо проникване, където компенсира значителна част от мощността на базовото натоварване, вместо просто да допълва пиковото търсене.
Важно е обаче да се подчертае, че оценките на доклада за избягване на CO₂ не са окончателни проучвания. Те по-скоро служат като илюстративно ръководство за политици, индустриални оператори и крайни потребители, чрез което да се разбере ролята на PV за намаляване на емисиите и постигане на климатичните цели.
Заключение: Оформяне на бъдещето на глобалните фотоволтаични пазари
PV вече са критичен елемент от енергийните системи. Растежът изисква по-добри стандарти и стабилни пазарни условия. Решенията на политици и бизнес ще определят бъдещето на сектора. Тъй като все повече държави приемат PV в мащаб, екологичният и икономическият принос на PV продължава да се разширява.
За участниците на пазара, политиците и крайните потребители тези прозрения подчертават както огромния потенциал на фотоволтаиците, така и необходимите стратегически решения.
Доклад: IEA PVPS – Мелоди де л’Епине и Игнасио Ландивар.